НОВА ГОДИНА ВО БУДИМПЕШТА

Атмосферата во Будимпешта за време на најлудата вечер во годината е навистина жива. Голем број луѓе се собираат на главните плоштади со цел да ја дочекаат новата година. Кога часовникот ќе покаже полноќ, нивната химна започнува да свири и насекаде се точи шампањ, се прават здравици, луѓето се бакнуваат и потоа уживаат во огнометот.

ПРОМО ЦЕНА199 € / 12.340 мкд  BLACK FRIDAY до 24.11

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 229 € / 14.200 мкд

Програма на патување

30.12 Сабота – СКОПЈЕ – БУДИМПЕШТА

Состанок на групата пред хотелот “Holiday Inn” во 15:30 часот. Поаѓање за Будимпешта во 16:00 часот.Се патува преку Србија со кратки попатни паузи за одмор и царински формалности. Ноќно возење.

31.12 Недела – БУДИМПЕШТА

Пристигнување во Будимпешта во утринските часови. Задолжителен панорамски разглед на градот: Споменикот на Милениумот, Операта, улиците Ваци, Андраши, Ракочи, Парламентот, Црквата „Св. Стефан“, мостовите на Дунав, Будим, Цитаделата, Кралската палата, црквата „Св. Матејас“, Рибарската тврдина… Сместување во хотел. Слободно време за одмор. Во 17:00 часот факултативно крстарење со брод по Дунав. Вечерта во 22:00 часот дочек на Новата 2024 Година на некој од плоштадите во Будимпешта. Ноќевање.

01.01 Понеделник – БУДИМПЕШТА – СЕНТ АНДРЕА

Појадок. Moжност за факултативна посета на живописното гратче Сент Андреа, во близината на Будимпешта, во кое се негуваат старата архитектура и народните ракотворби, и кое е богато со голем број винотеки, рибни ресторани, музеи, галерии и цркви. Враќање во Будимпешта. Вечерта во 20:00 часот следи факултативна вечера во национален ресторан – традиционална унгарска Чарда, со фолклорна и музичка програма и специјалитети од унгарската кујна. Ноќевање.

02.01 Вторник – БУДИМПЕШТА – СКОПЈЕ

Појадок. Одјавување од хотел. Слободно време за прошетка низ центарот на градот или по познатата улица Ваци. Посета на шопинг центар Арена. Тргнување за Скопје во попладневните часови. Се патува преку Србија, со куси попатни паузи. Ноќно возење. Пристигнување во Скопје во раните утрински часови на 03.01-Среда.

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

 • Превоз со туристички автобус на наведената релација
 • Сместување во Хотел 4* Danubius Hungaria (https://www.danubiushotels.com/en/our-hotels-budapest/hotel-hungaria-city-center) во Будимпешта на база 2 ноќевања со појадок
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Задолжителен разглед на Будимпешта со локален водич – 15 €
 • Вечера во ресторан Чарда 35 €
 • Крстарење со брод по Дунав 20 €
 • Посета на Сент Андреа 25 €
 • Туристичка такса 5 € по лице ( плаќање во автобус)
 • Влезници за музеите и културно – историските споменици
 • Патничко – здравствено осигурување
 • Доплата за еднокреветна соба 4.600 мкд
 • Доплата за избор на седиште во автобус – 10 € ПАКЕТ
 • ФАКУЛТАТИВИ (Разглед Будимпешта, Крстарење по Дунав и Посета на Сент Андреа)- 55 €

НАПОМЕНА

 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред тргнување.
 •  За реализација на патувањето потребно е минимум од 45 патници.
 • Целосна доплата на аранжманот мора да се изврши најдоцна 10 дена пред тргнување.
 • Во случај на отказ на еден од патниците, за сместување нема поврат на средства
 • Агенцијата го задржува правото по пат на ultra first или last minute понуда да ги објави и продаде слободните капацитети по цени кои се разликуваат од оние кои се веќе објавени во ценовникот. Лицата кои го уплатиле аранжманот по ценовник немаат право на надомест на средства за разликата во цена.
 • Агенцијата го задржува правото на промена на хотел/апартман во случај на технички причини или Overbooking, организаторот ќе го смести патникот според можностите во даден момент во објект од иста категорија или од повисока категорија без надомест
 • Реализацијата на излетите е во зависност од временските услови, организаторот го задржува правото во случај на неповолни временски услови да ги откаже излетите и за истите не следува рефундација.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *