НОВА 2024 ГОДИНА ВО ЗАГРЕБ

Загреб -главен град на Р.Хрватска и најголем град по бројот на жители. Историски гледано, Загреб израснал од две населби на два соседни рида со поглед на реката Сава, Градец и Каптол.

Денес Загреб претставува административен, деловен, културен, сообраќаен и научен центар на Хрватска.

Стариот и Новиот град се сметаат за споменици на културата. Уникатниот спој на средовековни кули, палатите од 19-от век, античките катедрали, пазарите на отворено, го прават Загреб совршен град за уживање.

ПРОМО цена 189 евра/ 11.720мкд  BLACK FRIDAY до 24.11

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 239 евра (14.820 мкд)

Програма на патување: 29.12-02.01.2024

29.12 (ПетокСКОПЈЕ–ЗАГРЕБ

Состанок со групата на паркингот пред хотел “Holiday Inn” во 19.30 часот и поаѓање за Загреб. Ноќно возење преку Србија.

30.12 (Сабота)ЗАГРЕБ

Пристигнување во Загреб во претпладневните часови. Разглед на градот: Плоштадот Бан Јелачич, Уметничкиот Павиљон, Мимара, Хрватскиот народен театар, Загребската Kатедрала, Владата, Камената порта, Хрватското народно собрание, познатата слаткарница Ивица и Марица… Во попладневните часови сместување во хотел. Слободно време за уживање во убавините на градот Загреб и новогодишната и божиќнaта магија.

Празничната атмосфера е спектакл кој го трансформира главниот град во зимска земја на чудата. Повеќе од 25 поединечни Божиќни базари се распространети низ главните плоштади и шеталишта во градот, секој со своја уникатна тема, а сепак се спојуваат за да дадат чувство на еден сеопфатен базар. Шармантните тезги нудат божиќни подароци, сувенири, традиционални ракотворби, разновидни пецива, ароматично греaно вино. Блескавите светла, шарените орнаменти и сезонските украси ја надополнуваат програмата со забавни и културни изведби на отворено. Вечерта, дочек на Новата Година на плоштадот. Ноќевање.

31.12 (Недела)    ЗАГРЕБ

Појадок. Слободно време за индивидуални активности. Посета на шопинг центар “Arena Centar”. Вечерта, дочек на Новата Година на плоштадот.

Ноќевање.

01.01 (Понеделник)    ЗАГРЕБ–ЉУБЉАНА -СКОПЈЕ

Појадок. Факултативна посета на Љубљана. Разгледување на градот: Симболот на градот – Змејскиот Мост, Трите мостови на реката Љубљаница, Прешерновиот споменик во чест на најголемиот словенечки поет Франц  Прешерн, Фрањевачката Црква или Црквата на Воведувањето на Пресвета Богородица  која е уште еден симбол на градот, Робовата Фонтана или Фонтаната на трите реки-најпозната фонтана од бел мермер… Враќање во Загреб и поаѓање кон Македонија. Пристигнување наредниот ден-02.01 во раните утрински часови.

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

 • Автобуски превоз на релација Скопје-Загреб-Скопје
 • Сместување во хотел 4* во Загреб на база 2 ноќевања со појадок
 • Организиран разглед на Загреб со локален водич
 • Посета на шопинг центар “Arena Centar”
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Посета на Љубљана 45 евра
 • Патничко – здравствено осигурување
 • Туристичка такса 400 ден. по лице за целиот престој (се плаќа во Агенција)
 • Доплата за еднокреветна соба 4.500 мкд
 • Доплата за избор на седиште во автобус 620 мкд
 • Дете до 3 години гратис (без легло)
 • Дете од 3-6,99 години (без легло, спие со родители) 2.100 ден за две ноќевања

НАПОМЕНА

 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред тргнување.
 •  За реализација на патувањето потребно е минимум од 45 патници.
 • Целосна доплата на аранжманот мора да се изврши најдоцна 10 дена пред тргнување.
 • Во случај на отказ на еден од патниците, за сместување нема поврат на средства
 • Агенцијата го задржува правото по пат на ultra first или last minute понуда да ги објави и продаде слободните капацитети по цени кои се разликуваат од оние кои се веќе објавени во ценовникот. Лицата кои го уплатиле аранжманот по ценовник немаат право на надомест на средства за разликата во цена.
 • Агенцијата го задржува правото на промена на хотел/апартман во случај на технички причини или Overbooking, организаторот ќе го смести патникот според можностите во даден момент во објект од иста категорија или од повисока категорија без надомест
 • Реализацијата на излетите е во зависност од временските услови, организаторот го задржува правото во случај на неповолни временски услови да ги откаже излетите и за истите не следува рефундација.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *