Category: Велигден 2024

 • БЕЛГРАД-НОВИ САД-ПЕТРОВАРАДИНСКА ТВРДИНА-СРЕМСКИ КАРЛОВЦИ

  БЕЛГРАД-НОВИ САД-ПЕТРОВАРАДИНСКА ТВРДИНА-СРЕМСКИ КАРЛОВЦИ

  03.05.2024 – Планирано време за поаѓање према Белград во раните утрински часови околу 01:00 часот од Велес, патот води преку граничен премин Табановце. Ноќно возење со попатни паузи и царински формалности. Пристигнување во Белград во утринските часови, со локалниот водич се упатуваме кон разглед на Белград (автобус+пешачка тура), Белградската тврдина, Калемегдан како и прошетки и кафе по Кнез Михајлова. Во договорено…

 • Италија Велигден 2024

  Италија Велигден 2024

  Италија – земја на пица и паста, земја на мода, култура и неверојатна убавина. Сплет на уметност, традиција и модерно време. Градби и знаменитости кои ќе ве остават без здив. Италија е дефинитивно една од најпосетените земји во светот. Милиони туристи на годишно ниво ја преплавуваат, а најпосетени се Рим, Милано, Фиренца, Венеција, Пиза и Верона.…

 • ВЕНЕЦИЈА-ВЕРОНА-МИЛАНО-ТРСТ

  ВЕНЕЦИЈА-ВЕРОНА-МИЛАНО-ТРСТ

  Италија – земја на пица и паста, земја на мода, култура и неверојатна убавина. Сплет на уметност, традиција и модерно време. Градби и знаменитости кои ќе ве остават без здив. Италија е дефинитивно една од најпосетените земји во светот. Милиони туристи на годишно ниво ја преплавуваат, а најпосетени се Рим, Милано, Фиренца, Венеција, Пиза и Верона.…

 • ТОСКАНА ВЕЛИГДЕН 2024

  ТОСКАНА ВЕЛИГДЕН 2024

  Тоскана многумина ја сметаат за најубавиот дел од Апенинскиот Полуостров поради нејзините 120 заштитени зони со бајковита природа, прекрасни селца, а најмногу поради градовите со исклучителна архитектура, меѓу кои најпознати се Фиренца, Пиза, Сиена, Сан Џимињано и Лука кои се прогласени за дел од светското културно наследство и се под заштита на УНЕСКО. Со величествената…

 • Римини Велигден 2024

  Римини Велигден 2024

  ФЕРАРА – градот на најубавите палати. Тој е град со бајковита убавина и голем број знаменитости, а најголемиот број знаменитости на Ферара датираат од 14 и 15 век. Заштитен знак на овој град е велосипедот кој доминира како превозно средство. БОЛОЊА – главен град на регионот Emilia Romanga. Позната по својата архитектура во која доминира топлата…

 • МИЛАНО-ЛУГАНО-КОМО-СИРМИОНЕ

  МИЛАНО-ЛУГАНО-КОМО-СИРМИОНЕ

  Италија – земја на пица и паста, земја на мода, култура и неверојатна убавина. Сплет на уметност, традиција и модерно време. Градби и знаменитости кои ќе ве остават без здив. Италија е дефинитивно една од најпосетените земји во светот. Милиони туристи на годишно ниво ја преплавуваат, а најпосетени се Рим, Милано, Фиренца, Венеција, Пиза и Верона.…

 • Краков Велигден 2024

  Краков Велигден 2024

  Краков е еден од најстарите градови во Полска, со над илјадагодишна историја, со големо културно и архитектонско значење. Втор град по големина и трет град по население. За Македонија овој град е од големо значење од причина што првата катедра по македонски јазик надвор од тогашна Југославија била отворена токму тука во Јагелонскиот универзитет во Краков. …

 • БУДИМПЕШТА – ВИЕНА – СЕНТ АНДРЕА

  БУДИМПЕШТА – ВИЕНА – СЕНТ АНДРЕА

  Будимпешта – Kралица на Дунав, преполна со култура која освојува и заведува, преполна со романтични мостови и широки булевари, улички со калдрма, живописни куќи… Со спојувањето на трите града- Будим, Обуда и Пешта во 1873 год. настанала единствената Будимпешта, денес град со околу 2 милиони жители, административен, културен, научен, трговски и сообраќаен центар на Унгарија.…

 • Азурен Брег

  Азурен Брег

  Француската ривиера е сè што тврди дека е и повеќе. Совршени градови како од разгледници, сонце во текот на целата година и блескаво сино медитеранско море. Азурниот брег, парче рај на Земјата во Јужна Франција. Меѓународната престолнина на луксузните патувања е преполна со воодушевувачки места кои се златен стандард за идилично патување. Помеѓу средновековните градови…

 • ВЕЛИГДЕН ВО БУДВА И ДУБРОВНИК

  ВЕЛИГДЕН ВО БУДВА И ДУБРОВНИК

  За патувањето Црна Гора и Будва постануваат популарни туристички дестинации во Европа во последните неколку години. Медитеранската обала, средновековниот дух и мирис на Јадранското море, се перфектни зборови со кои може да се опише овој мал град. Покрај возбудливиот ноќен живот и преубавите плажи, Будва ќе Ве однесе и во незаборавно патување низ историјата: Будва е…