Category: Еднодневна

 • МАНАСТИР ЏУНИСМАНАСТИР РОМАНПОСЕТА НА ЛЕСКОВАЦ СТОП ШОП И ЛЕСКОВАЧКА СКАРА

  МАНАСТИР ЏУНИС
  МАНАСТИР РОМАН
  ПОСЕТА НА ЛЕСКОВАЦ
  СТОП ШОП И
  ЛЕСКОВАЧКА СКАРА

  Термин:28.04.2024 (НЕДЕЛА) ЦЕНА: 1290 денари Организиран превоз од: Каменица, Виница, Кочани, Штип, Свети Николе и Куманово. Програма за патување: Состанок на групата во 02:30 на автобуска станица во Кочани. Попатно застануваме во Штип, Свети Николе и Куманово. Патуваме преку граничен премин Табановце. Предвидено престигнување во манастир Џунис е 8 часот. Присуствуваме на утринска литургија и…

 • Водици во Охрид

  Водици во Охрид

  Тргнување од Кочани во 4:00. Се упатуваме кон Охрид со попатни паузи. Пристигнување во Охрид во 9:00. Се упатуваме кон пристаништето каде ќе присуствуваме на фрлањето на светиот крст во водите на Охридското езеро. Од плоштадот во Охрид се упатуваме кон Црквата Богородица-Перивлепта (Богородица која гледа се). Во оваа црква биле сместени моштите на Свети Климент. Попатно застануваме…

 • ШОПИНГ ВО ПРИШТИНА И УРОШЕВАЦ

  ШОПИНГ ВО ПРИШТИНА И УРОШЕВАЦ

  (Урошевац – најефтиниот град за шопинг во Косово) ТЕРМИНИ:07.04.2024 НЕДЕЛА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 800 денари Приштина е главен и најголем град во Косово. Градот е културен,административен и политички центар на земјата, но исто така ицентар на истоимената област. Градот има 145.149 жители, аопштината Приштина има 198.897 жители. Приштина се наоѓа восеверниот дел на Косовската Котлина, под планината Грмије.Градот…

 • МЕТЕОРИ И БОЖИЌНО СЕЛО ТРИКАЛА

  МЕТЕОРИ И БОЖИЌНО СЕЛО ТРИКАЛА

  ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 1800 за возрасни; 1600 за деца до 12 години. Организиран превоз од: Делчево, Македонска Каменица, Виница, Кочани, Штип, Радовиш, Струмица и Гевгелија. Метеора е термин кој значи средина на небото. Истото име гоноси и комплексот од христијански манастири кои се наоѓаат воцентрална Грција. Комплексот манастири е ставен под заштита наУНЕСКО, бидејќи претставуваат…

 • ВОДЕН И ЛУТРАКИ

  ВОДЕН И ЛУТРАКИ

  Цена: 1200 денари Пожарско или на грчки Лутраки е село во Мегленско односно во Егејска Македонија. Под името Пожар тоа било познато до 1922 година. Пожарско се наоѓа во северозападниот дел од котлината Меглен, во зелените делови на планината Кајмакчалан, на само 13 километри од градот С’ботско. Лутраки е претставен како дар од природата кој е опколен со бујна…

 • Манастир Прохор Пчински и посета на Врање

  Манастир Прохор Пчински и посета на Врање

  ЦЕНА: 800 ДЕН. Манастирот на свети Прохор Пчински се наоѓа во шумовитите падини на планината Козјак на само 30 километри јужно од Враење. Според легендата манастирот е изграден од страна на византискиот цар Роман Диоген во 11 век во знак на благодарност на Свети Прохор Пчињски , кој му предвидел дека ќе стане цар. По Косовската…

 • РИЛСКИ МАНАСТИР СО ПОСЕТА НА БЛАГОЕВГРАД –

  РИЛСКИ МАНАСТИР СО ПОСЕТА НА БЛАГОЕВГРАД –

  ЦЕНА: 890 ДЕН. Состанок на групата во 05:00h, на автобуската станица воКочани. Продолжуваме со попатни застанувања во Виница, Каменица,Делчево и за царински формалности. Планирано пристигнување воРилскиот манастир околу 10:00h по локално време. Слободно времеод два часа за разглед на манастирот. Потоа се упатуваме воБлагоевград, слободно индивудуално време од три часа за разглед наградот. Попатна пауза…

 • ЕДНОДНЕВНА ЕКСКУРЗИЈА ВО СОЛУН И ПОСЕТА НА MEDITERRANEAN COSMOS

  ЕДНОДНЕВНА ЕКСКУРЗИЈА ВО СОЛУН И ПОСЕТА НА MEDITERRANEAN COSMOS

  Искористете ги најголемите попусти во годината и пазарувајте по најниски цени со попуст дури до 80%. Солун е градот кој важи за еден од најубавите во цела Грција, а доказ за тоа е големиот број на прошетки кои ги прават нашите Македонци. Голем број на улици, паркови, трговски центри, стари автентични куќи, сето ова прави…

 • Еднодневно капење во Неа Флогита

  Еднодневно капење во Неа Флогита

  Неа Флогита  е оддалечена од Солун само 59 километри, т.е. 160 километри од македонско-грчката граница. Неа Флогита претставува вистински рај. Неа Флогита има уникатна местоположба, на ридски терен, прекрасна пространа плажа која се простира на 3 километри. На плажата има повеќе локали со лежалки кои нудат забава за сите возрасти. На дел плажата може туристите…

 • Еднодневно капење во Неа Пори

  Еднодневно капење во Неа Пори

  Неа Пори местото го карактеризира долга, широка, песочна, плитка, плажа, паркови со зеленило, голем број ресторани, барови и широки улици. Шеталишетото покрај плажа изобилува со продавници, таверни, слаткарници.  Дополнителни соджини за забава и рекреација, се Луна паркот, Картинг патеката, спортскиот центар, уредени детски игралишта и водени спортови. Во близина се наоѓаат туристичките места Платамона и…