Category: 8Декември

 • ТЕМИШВАР 8-ми Декември

  ТЕМИШВАР 8-ми Декември

  Кога доаѓа време за патување, сигурни  сме дека поголем дел од Вас имаат посетено доста градови на Балканот, Европа па и Светот и секогаш кога доаѓа време за патување или продолжен викенд, прашањето е каде патуваме сега? Едниот град е трет по големина во Романија иво оваа година(2023-та) е прогласен за град на културатаво Европа…

 • ПРАГА, ДРЕЗДЕН, БРАТИСЛАВА – 8ми Декември

  ПРАГА, ДРЕЗДЕН, БРАТИСЛАВА – 8ми Декември

  (4 дена / 2 ноќевања со појадок) ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ЗА УПЛАТА ДО 15 НОЕМВРИ: 139 евра / 8620  денари Организиран превоз од: Скопје, Велес, Штип, Кочани, Виница ПРОГРАМА: 1 ден 07.12.2023  Кочани – Скопје – Белград – Унгарија – Словачка – Прага.Тргнување од Кочани во 11:00 часот. Попатно застанување во Штип, Велес и Скопје.…

 • БЕЛГРАД 8МИ ДЕКЕМВРИ

  БЕЛГРАД 8МИ ДЕКЕМВРИ

  БЕЛГРАД со Нови Сад – 8ми Декември Термин: 08.12-09.12.2023 1 ноќевање со појадок + превоз ГРАТИС – Разглед на Белград со локален водич МОЖЕ ДА СЕ ПАТУВА И СО ЛИЧНА КАРТА!!! Цена: 79€ / 4.900 ден. 08.12.2023.  (петок) Македонија – Белград Состанок на групата по договорено време Тргнување за Белград во 00.30 часот од Кочани. Попатно земање…

 • ВЕНЕЦИЈА-ТРСТ-ВЕРОНА-МИЛАНО

  ВЕНЕЦИЈА-ТРСТ-ВЕРОНА-МИЛАНО

  БОЖИЌНИ МАРКЕТИ Италија – земја на пица и паста, земја на мода, култура и неверојатна убавина. Сплет на уметност, традиција и модерно време. Градби и знаменитости кои ќе ве остават без здив. Италија е дефинитивно една од најпосетени земји во светот. Милиони туристи на годишно ниво ја преплавуваат, а најпосетени се Рим, Милано, Фиренца, Венеција, Пиза…

 • МИЛАНО-ЛУГАНО-КОМО-СИРМИОНЕ

  МИЛАНО-ЛУГАНО-КОМО-СИРМИОНЕ

  Италија – земја на пица и паста, земја на мода, култура и неверојатна убавина. Сплет на уметност, традиција и модерно време. Градби и знаменитости кои ќе ве остават без здив. Италија е дефинитивно една од најпосетени земји во светот. Милиони туристи на годишно ниво ја преплавуваат, а најпосетени се Рим, Милано, Фиренца, Венеција, Пиза и Верона.…

 • ПРАГА-ДРЕЗДЕН-ВИЕНА

  ПРАГА-ДРЕЗДЕН-ВИЕНА

  БОЖИЌНИ МАРКЕТИ Магична, мистична, прекрасна се само дел од атрибутите кои Прага, главната престолнина на Република Чешка, со сигурност ги заслужува. Сместена во срцето на Европа, плени со својата специфична архитектонска традиција, а воедно претставува и значајна раскрсница на која се среќаваат уметници и научници од целиот свет. Како популарна туристичка дестинација, Прага со гордост…

 • САРАЕВО СО ПОСЕТА НА ТЕРМАЛНА РИВИЕРА – МОСТАР 

  САРАЕВО СО ПОСЕТА НА ТЕРМАЛНА РИВИЕРА – МОСТАР 

  Сараево, главен град и културен центар на Босна и Херцеговина. Лежи во тесната долина на реката Мијацка, во подножјето на планината Требевиќ. Град на контрасти и различности кој нуди за секого по нешто. Наречен “Ерусалим на Европа“ или „Ерусалим на Балканот“, е еден од само неколкуте големи европски градови кои имаат џамија, католичка црква, православна црква…

 • ИСТАНБУЛ – 8 Декември

  ИСТАНБУЛ – 8 Декември

  Посетата на Истанбул не е само обична посета на еден град, тоа е буквално магија која после првата посета ве прави зависник и посакувате повторно и повторно да го посетите овој магичен град, но зошто е тоа така? Затоа што Истанбул е: -Единствениот град во светот кој лежи на два континента. -Без сомнение еден од…

 • КУРШУМЛИЈСКА БАЊА – 8ми ДЕКЕМВРИ

  КУРШУМЛИЈСКА БАЊА – 8ми ДЕКЕМВРИ

  Куршумлијска Бања е градска населна и бањско лекувалиште во општина Куршумлија. Бањата се наоѓа во котлината на Бањска река, на 442м надморска висина и на 11км од Куршумлија. Комплетно реновираниот хотелски комплекс Куршумлиска Бања е лоциран на падините на шумовитиот Копаоник. Лековитата моќ на термоминералната вода која овде извира е потврдена уште во времето на…

 • СОКО БАЊА-8ми Декември

  СОКО БАЊА-8ми Декември

  Сокобања е туристичко место кое се наоѓа во југоисточна Србија во подножјето на Озрен планина. Самата бања е опкружена од 4 планини – од север планина Ртани на 1560m н.височина, на исток се наоѓа планината Девица, на југ планината Озрен на 1117m н.височина и од запад планината Буковик. Низ Соко Бања поминува реката Моравица од…