Хотел Grand Gold

На само еден час возење од Истанбул, во Општината Бујугчекмеџе се наоѓа Кумбургаз, едно од нај познатите летувалишта воИстанбул. Кумбургаз се наоѓа на европската страна на Истанбул, на брегот на мраморното море, и се протега на површина од 1892 хектари, и има крајбрежје долго 8 километри.
Кумбургаз е местокадештоможетеданајдетебуквалносешто е потребнозадобародмор и релаксација. Можедасретнетехотелисо 3, 4 и 5*, ресторани и кафетериинасамотокрајбрежје и дауживатевопрекрасниотпогледнаморето.

Местото Кумбургаз се наоѓа на обалата на Мраморното море и на само 60км од еден од најубавите градови на светот, Истанбул. Местото е идеално за одмор, релаксација благодарение на одличните хотели со врвна услуга, но пред се и песочните плажи долги 8км. 

Hotel Grand Gold 3* – Kumburgaz Turkey
Цени во евра по лицеи термини за цело лето

Во цената на аранжманот е вклучено:

      –      7 ноќевања во хотел Grand Gold 3* во населбата Кумбургаз со вклучен појадок

 • Превоз со високо туристички автобус
 • Превоз од: Скопје, Велес, Кавадарци(дреново), Неготино,Гевгелија,Прилеп, Битола 
 • Туристички придружник за време на патувањето
 • Бесплатни лежалки и пешќири на плажа и базен
 • Користење на базен


Во цената на аранжманот не е вклучено:

      – Патничко осигурување (1 евроодден)

 • Доплата за сингл соба е 50% од редовната сума на аранжманот
 • Селекција на седиште во автобус! Според правилата на агенцијата, патниците се сместуваат според временската линија на уплати. Доколку имате барање за седиште, истото се доплаќа 15 евра за во два правци.
 • Факултативни излети.

Сместување е вохотел GRAND GOLD со 3*на сама плажа во Кумбургаз, кој има своја приватна плажа и за користење на лежалка не е потребна доплата. Хотелот располага со различен тип на соби од кои можат да се сместат најмалку 2 лица до макс. 5 лица а вкупниотбројнасоби е 73.Во склоп на хотелот има има два ресторани, еден на отворен и еден на затворен простор и базен кој е со солена вода секако бесплатен за користење.

Од причина што Кумбургаз е близу до Истанбул организираме целодневен излет во Истанбул. Еден од седумте денови се оди во Истанбул а програмата е следна:

По појадокот, групата заминува на крстарење по Босфор

КРСТАРЕЊЕ ПО БОСФОР
Вториот ден започнува со крстарење по Босфор и разглед на Истанбул со локален водич. 90 минутно крстарење, незаборавно доживување, еден поинаков Истанбул, сите луксузни вили кои вредат милиони, знаменитостите од близу и познатите вили од играните серии. На самото пристаниште, има мали дрвени масички и столчиња кај кои можете да седнете и уживате покрај морето и да испиете прекрасно турско кафе.

БАЛАТ

Посета на шарената филмска населба “Балат”чии улички ги има на многу познати филмови, каде најубави фотографии се прават во оваа населба. Балат важи за една од Христијанските населби во Истанбул каде може да се сретнат многу цркви,меѓу кои и Железната црква која е донација и е изградена од Македонски мајстори.Во склоп на факултативата се посетува железната црква,каде може да се посети гробот на Партенија Зографски и Велешкиот митрополит Малетиј,се посетува Вселенската Патријаршија, а по посетата групата  има слободно време околу 2 часа за прошетка по уникатните историски улички.

ГАЛАТА ПОРТ

Галата Порт претставува нај ново пристаниште со ексклузивен Европски изглед кое што секојдневно го посетуваат многубројните светски туристи и Крузер и на дневно ниво.

Цената на овој факултативен излет е 65 евра
Деца до 2.99 години/ бесплатно
Деца од 3 полни до 11,99 годинни цената е 45 евра

Овие екскурзии се купуваа тисклучиво какопакет по цена од 65евра. 

САБОТА

ШОПИНГ ТУРА

Капали Чаршија

-Outlet 212

-KOSKA (продавница за слатки работи)

-GLORIA Трговски Центар

Цена: 20е

Оваа екскурзија се купува исклучиво како пакет


Напомени:

 • Хотелот е на барање. 
 • За влез во република Турција, потребно е патните исправи да се минимум 6 месеци пред истекување.
 • Mожност за плаќање на 5 рати со депозит ОД 30%/ Уплатата на рати ја вршите по редовните цени.
 • Доколку плаќате на рати попустот не следува и истиот важи исклучиво за целосна уплата.
 • Цените се изразени во евра, а курсот на еврото се пресметува 62 денари
 • За сингл соба се доплаќа 50% дополнително од аранжманот поради вториот кревет
 • Деца од 0 – 3 години бесплатно (спијат во кревет со родител)
 • Деца од 3 до 12 години плаќаат 50% од износот на аранжманот доколку се придружувани со двајца возрасни.
 • Хотелот одредува на лице место во зависност од моменталната состојба каков тип на соба ќе добиете. Резервации за одреден кат или страна не е можна.
 • Селекција на седиште во автобус! Според правилата на агенцијата, патниците се сместуваат според временската линија нау плати. Доколку имате барање за седиште, истото се доплаќа 15 евра за во два правци.
 • Патувањето ќе се одвива според протоколите за безбедноста на здравјето.
 • Патувањето ќе се реализира преку Република Бугарија (дозволен транзит) до Турција
 • За влез во Турција потребно е пасошот да е минимум до 6 месеци пред истекување.
 • Превоз од: Скопје, Велес, Кавадарци(дреново), Прилеп, Битола и Струга

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *