Category: 8Март

 • 8МИ МАРТ БУКУРЕШТ И ТРАНСИЛВАНИЈА

  8МИ МАРТ БУКУРЕШТ И ТРАНСИЛВАНИЈА

  За патувањето Романија — земја во југоисточна Европа. Граничи со Украина и Молдавија на североисток, со Унгарија и Србија на запад и со Бугарија на југ (по должината на реката Дунав). Романија на исток има мал излез на Црно Море. Источните и јужните Карпати минуваат низ централниот дел на земјата. Главниот град на Романија е…

 • 8-МИ МАРТ (ТЕМИШВАР И СИБИУ) 01.03-03.03 или 08.03-10.03

  8-МИ МАРТ (ТЕМИШВАР И СИБИУ) 01.03-03.03 или 08.03-10.03

  За патувањето Кога доаѓа време за патување, сигурно сме дека поголем дел од вас имаат посетено доста градови на Балканот, Европа па и Светот и секогаш кога доаѓа време за патување или продолжен викенд, прашањето е каде патуваме сега? Веќе 9 години сме организатори на аранжмани во Романија (Букурешт, Синаија, Пелеш, Брашов итн..) а сега…

 • 8-МИ МАРТ АТИНА

  8-МИ МАРТ АТИНА

  За патувањето Атина е град посветен на божицата Атина, по која го добила името и која била нејзин заштитник со векови. Денес, Атина е мултимилионска метропола, бидејќи од своето постоење преживеа подеми и падови како неколку други мегаполи во светот.За историјата на човештвото, Атина е значајна затоа што ги постави темелите на парламентарната демократија и…

 • МАНАСТИР ТУМАНЕ – ГОЛУБАЧКА ТВРДИНА – СРЕБРЕНО ЕЗЕРО – НИШ

  МАНАСТИР ТУМАНЕ – ГОЛУБАЧКА ТВРДИНА – СРЕБРЕНО ЕЗЕРО – НИШ

  Термин: 16.03 – 17.03.2024 Цена – 4290 денари 1 ден (петок) 15.03.2024 КОЧАНИ – ТУМАНЕ Состанок на групата во 22:40 часот на автобуска станица во Кочани. Поаѓање во 23:00 часот кон Србија (ноќно возење) со попатни паузи за царински формалности и одмор.  2 ден (сабота) 16.03.2024 ТУМАНЕ – ГОЛУБАЦ – СРЕБРЕНО ЕЗЕРО Пристигнување во Манастирот…

 • Едрене 8ми Март

  Едрене 8ми Март

  ЕДРЕНЕ е пограничен град на 18 км. од границата помеѓу  Бугарија и Турција. Со многу интересна историја, различна култура ,многу вкусни специјалитети и најевтин ШОПИНГ. Градот е многу интересен за истражување со своите затворени чаршии, прекрасните џамии, со фонтани од конзерви во центарот и прекрасните добро сочувани дрвени куќи со посебна декорација, со своите големи паркови…

 • РИМ

  РИМ

  ИТАЛИЈА Термин: 16.03-19.03.2024 ПРОГРАМА: 1 Ден: 16. Март (сабота) СКОПЈЕ-РИМСостанок на групата на скопскиот аеродром во 18:30 часот. Лет за Рим во 20:50ч. Пристигнување во Рим во 22:35 часот. Организиран трансфер до хотел. Ноќевање. 2 Ден: 17. Март (недела) РИМПојадок. Разглед со локален водич низ Рим – Познатата Плаца ди Спања и Фонтаната Баркача, Плоштадот Венеција,…

 • 8ми МАРТ – ПРОЛОМ БАЊА

  8ми МАРТ – ПРОЛОМ БАЊА

  1 ден 08.03.2024 (петок) КОЧАНИ – ПРОЛОМ БАЊА: Состанок на групата во 05:15 часот кај судот во Кочани. Поаѓање за Србија во 05:30 часот. Попатно, преземање на патниците од Штип, Велес, Скопје… Се патува преку граничниот премин Табановце. Пристигнување во Пролом Бања, во попладневните часови. Сместување во Гаретов конак. Ручек. Краток одмор и слободно време…

 • ИСТАНБУЛ- 8ми МАРТ (2ноќи)

  ИСТАНБУЛ- 8ми МАРТ (2ноќи)

  Истанбул е збир од знаменитости и музеи, звуци од галеби и улични продавачи, вкусови на традиционална храна. Истанбул е историја! Истовремено и најдобар пример за разликата меѓу сјајот и бедата на еден град, на една цивилизација. ЦЕНА: 119 еур / 7380 ден.Термин: 07.03.24 – 10.03.2024 ПРОГРАМА: 1 ден: (четврток) 07.03.2024Поаѓање во попладневните часови од Кочани (организирани трансфер од…

 • ВЕНЕЦИЈА-8ми МАРТ

  ВЕНЕЦИЈА-8ми МАРТ

  Венеција едноставно плени сос своите разобојни палати, канали, безброј мостчиња, тесни улички, мали плоштади… Трагата на вековите што изминале е впиенa во секој нејзин дел.Посетете ја Дуждевата Палата и уверете се во моќта и сјајот на владетелите на Венеција. Мостот на Воздишките е врзан за многу легенди, но вистината за него е многу поинаква од првата…

 • САРАЕВО – 8ми MAРТ

  САРАЕВО – 8ми MAРТ

  Сараево лежи во тесната долина на реката Мијацка, во подножјето на планината Требевиќ. Град на контрасти и различности кој нуди за секого по нешто.поради својата долга и богата историја на верска и културна разновидност.Дом на голем број на религии со векови, а со тоа и на различни култури. Сараево, понекогаш се нарекува „Ерусалим на Европа  или „Ерусалим…